Okuduğum En İyi Borsa Kitapları

Yakın zamanda bir arkadaşım borsa ile ilgili hangi kitapları tavsiye edebileceğimi sordu. Dün bir kez daha aynı soruyla karşılaşınca bende şimdiye kadar okuduğum borsa kitaplarını paylaşmanın iyi bir fikir olacağını düşündüm. Bu yazıda 6 adet kitaptan bahsedeceğim. Bunlar sıkıcı ders kitabı niteliğinde kitaplar değil. Daha çok bu işin felsefesini almaya yardımcı kitaplar. Ben hepsini okurken çok keyif aldım, umarım siz de alırsınız. Sizin eklemek istedikleriniz varsa muhakkak yazın, çok memnun olurum.

1. Reminiscences of A Stock Operator by Edwin Lefevre
 Jesse Livermore adlı ünlü Amerikalı brokerın çocukluktan itibaren piyasalar ile olan hikayesini anlatıyor kitap. 1923'te yazılmış olmasına ramen anlatılanlar bugün piyasalarda hala geçerli. Kitap günümüzün konu ile ilgili başyapıtı kabul ediliyor. Dolayısıyla bende ilk sıraya bu kitabı koyuyorum.2. Buffett: The Making of An American Capitalist by Roger Lowenstein
Warren Buffet'i bilmeyeniniz yoktur diye tahmin ediyorum. En azından benden birkaç kez duymuşsunuzdur. Bu kitap Amerika'nın en istikrarlı kazanan adamının (aynı zamanda en zenginlerden biri) piyasalara yaklaşımını anlatıyor. Jesse Livermore daha bir spekülatör gibi gözükürken Buffett uzun vadeli yatırımları ve şirket değeri odaklı, temel verilere dayandırdığı alım satımları ile yatırımcı olmayı amaçlayanlar için daha uygun bir rol model.

3. Market Wizards: Interviews with Top Traders by Jack D. Schwager
Kitap Amerika'da yaşayan gelmiş geçmiş en iyi kabul edilen traderlar ile yapılan röportajların toplamından oluşuyor. Traderlar enteresan adamlar ve hepsinin takip ettikleri dikkat ettikleri noktalar farklı ancak ortak bir noktaları var, hepsi kazanıyorlar. Yakın zamanda yenisi de çıkmış. 
4. Intelligent investor by Benjamin Graham:
İlk üç kitabı okuyup felsefe ve psikoloji olarak olayı anladıktan sonra yavaş yavaş işin matematiğine inmek istediğinizde iki temel yöntem var. Birincisi temel analiz, şirket finansal raporları ve genel ekonomik gidişata göre yorum yapılan daha uzun vadeli yatırımcılar için daha uygun olan bir yöntem. Graham Bu kitapta temel analizle ilgili hemen herşeyi çok net anlatıyor. Biraz fazla Amerika'dan örnekler içerdiği için ve epey uzun olduğu için sıkıcı gelebilir ancak mutlaka okunmalı. Warren Buffett temel analizin en iyi uygulayıcısı kabul edilir. Kendisi zaten Benjamin Graham(yazar)'ın öğrencisidir ve bu kitap için "okuduğum en iyi kitap" demiştir. Amazon'daki versiyonunda Buffett'in önyazısı mevcut.


5. Teknik Analiz Mi Dedin Hadi Canım Sende - Ali Perşembe
Birinci metoda temel analiz demiştik. İkinci ana metod ise teknik analizdir. Bu metod mevcut fiyatların bütün temel analiz yapılarak elde edilebilecek yorumları içinde barındırdığını dolayısıyla sadece fiyat hareketlerini takip ederek yorum yapılabileceğini söyler. Ali Perşembe 4 ciltlik serisinde konuyu, tarihini ve kullanılan araçları çok güzel ve basit bir dille anlatmış. Grafiklerden birşeyler anlamak isteyenlerinin okuması gereken faydalı bir seri.

6. Sermaye Piyasası Borsa Menkul Değerler - Muharrem Karslı
Muharrem Karslı Türkiye'de IMKB'nin kurucu başkanı. Kitap Türkiyede sermaye piyasası ve borsalar ile ilgili neredeyse sorabileceğiniz bütün sorulara cevap niteliğinde yazılmış. Dolayısıyla biraz uzun ve zaman zaman sıkıcı, tamamını okumaktansa kütüphanede bulundurup merak ettikçe bakmak daha mantıklı. Tam bir bilgi kaynağı.


Bunlar dışıda başka listeler görmek isterseniz, aşağıdaki linklere bakabilirsiniz.
- Forbes: Best Books on Investing.
- Beginnerinvest.about .com: Top 10 Investment books.
- Investopedia: Top 5 Investment books for Young Investors.
- CNNMoney: BEst Books for Beginning Investors.

Borsa Türk - Ekonomi blogundaki kaynak tavsiyeleri başlığı altındaki listeyi de gözden geçirmenizde fayda var. Liste oldukça kabarık ve iyi hazırlanmış.


11 yorum:

 1. Reminiscences of A Stock Operator by Edwin Lefevre

  çok yararlı bir kitap gerçekten . teşekkürler

  YanıtlaSil
 2. Borsa hakkında gerçekten başarılı kitaplardır. Ben bir kaçını okudum, okumadığımda var aralarında. Özellikle teknik analiz mi dediniz isimli kitabı oldukça faydalı bulduğumu söyleyebilirim.

  Teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Diğerleri birz daha genel borsa felsefesi gibi. Ali perşembenin kitabı ise direk ne yapmanız gerektiğiniz kısa öz veriyor. Katılıyorum, teşekkürler.

   Sil
 3. selamlar bende çevremde bu soruyu soracak birini aradım durdum günlerdir ama :( sonunda sanal alemde cevap aradım ve bu tavsiyeleri dikkate alıyorum hemen iş çıkışı soluğu bir kitapçıda alıyorummm ilkinden başlıyorum, teşekkürler =)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler. Okuduktan sonra yorumunuzu beklerim.

   Sil
 4. ilk 4 kitabın türkçe çevirisi var mı varsa isimlerini tam olarak yazabilir yada satın alabileceğimiz link vereblirmisiniz ?

  YanıtlaSil
 5. Aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.
  http://www.idefix.com/kitap/bir-borsa-spekulatorunun-anilari-edvin-lefevre/tanim.asp?sid=S5246XNNNB4A1JRIEUDZ

  http://www.idefix.com/kitap/buffett-amerikan-kapitalistinin-yukselisi-roger-lowenstein/tanim.asp?sid=CTI8P951UB8B7L4VWLZG

  http://www.idefix.com/kitap/borsa-sihirbazlari-jack-d-schwager/tanim.asp?sid=XTQHJMCL2B4IS7YCNX21

  http://www.idefix.com/kitap/akilli-yatirimci-benjamin-graham/tanim.asp?sid=BDFNZ6MGGA7TMWCX5Z7J

  YanıtlaSil
 6. ilk hangisinden başlanmasını önerirsiniz?

  YanıtlaSil
 7. yazıdaki sıradan gidebilirsiniz :)

  YanıtlaSil